אופקים חדשים – טיפול בתסמונת פוסט טראומטית בעזרת עיבוד קוגניטיבי CPT

מאת: פרופסור פטרישה ריסק ודוקטור דני דרבי

טיפול בעזרת עיבוד קוגניטיבי (CPT) הוא כיום אחד מטיפולי הבחירה בתסמונת פוסט טראומטית (PTSD) והוא נחשב לאחד מהטיפולים היעילים ביותר בבעיה.

בשנים האחרונות מחקרים רבים מצאו את הטיפול, שהוא סוג של CBT עם דגש על עבודה קוגניטיבית ועיבוד משמעויות הטראומה, כאחד מהטיפולים היעילים ביות לטיפול בתסמונת פוסט טראומטית וההפרעות הנלוות אליה כמו דיכאון, הפרעת פאניקה, כאב והתמכרויות. הפרוטוקל נחקר והוא ניתן ליישום גם בפורמט קבוצתי.

הספר מציג את גישת העיבוד הקוגניטיבי לעבודה על תסמונת פוסט טראומטית, בספר דגש ניכר על מהות העבודה הקוגניטיבית בעיבוד של טראומה נפשית וכיצד עיבוד משמעויות יכול להניע מחדש את תהליך ההחלמה.

הספר, הוא כיום, אחד ממקורות הלמידה הרחבים ביותר בעברית למי שמעוניין ללמוד על עבודה קוגניטיבית והוא מכסה בהרחבה נושאים של דיאלוג סוקראטי, זיהוי מחשבות, שאלות אתגור, טעויות חשיבה, ואלטרנטיבות. הספר מלמד לזהות ולעבוד עם רגשות טבעיים אותם יש לעודד את המטופל לחוות ורגשות מיוצרים שהם תוצר של שיח פנימי המתבסס על עיוותים של הזיכרון (התאמה) והכללות יתר, אותם יש לעודד את המטופל לשנות  ובאופן קבוצתי. בספר מפורטים שלושה עשר מפגשים טיפולים מובנים ומוצגים מקרים שונים להדגמת מודל העבודה.

הספר יוכל לסייע לכם להעלות את מטופליכם על נתיב ההחלמה.

גליל 2012