איך הביישן למד

מאת: צופי מרום, מיכל ניובורן, איוה גלבוע-שכטמן, מרים לבין

ספרנו נולד מתוך עבודת המחברות שכולן פסיכולוגיות קליניות, בטיפול באנשים שסובלים מחרדה חברתית ומביישנות בדרגות שונות. לכל אחת מאתנו נגיעה בתחום, ונגיעות בביישנותה שלה. חרדה חברתית היא הפרעת חרדה המובילה מבחינת שכיחותה באוכלוסייה, ומנגד היא גורמת  לפגיעה משמעותית  בתפקוד ובאיכות החיים.  אנו מזדהות עם הסבל,  עם תחושת ההחמצה  ועם  הבדידות והמצוקה הקשה המלוות אנשים שסובלים מחרדה חברתית. כולנו בוחרות לטפל בסובלים מחרדה חברתית ושמחות לראות את התמורות המשמעותיות המתחוללות באנשים לאחר שעברו טיפול, יחסית מהיר. אנו נהנות להשתתף בשמחתם של אנשים שהשאירו את החרדה מאחוריהם ובחרו לשנות  את  אורח חייהם , ולשפר את תיפקודם ואיכות חייהם. ולבסוף, אנו שמחות לראות ,שוב ושוב,  כיצד מטופלינו רכשו כלים המסייעים להם בהתמודדויות חדשות ומאתגרות, שבעבר אף לא חלמו שהם בטווח יכולותיהם.
את ספרנו מלווים שני גיבורים: יואב איש היי טק מצליח שמתקשה לדבר בפני קהל ולפיכך יכולתו  להתקדם בתחומו מוגבלת, למרות כישוריו הברורים. מנגד ענת שלמדה ראיית חשבון, בחורה מוכשרת, שבגלל חרדה חברתית מקיפה, כל חייה נצבעו בגווני החרדה, היא אינה עוסקת במקצועה, אינה עובדת וגם חייה החברתיים והאישיים מצומצמים בגין החרדה.  דרך יואב וענת שהינם בקצוות הטווח של החרדה החברתית, הקורא ילמד כיצד הטיפול למיגור החרדה מיושם שלב אחר שלב. הקורא יתוודע לכלים הטיפוליים המובילים כיום  בהתמודדות עם חרדה חברתית.  הטיפול מבוסס על מחקרים מקיפים  בתחום החרדה החברתית, אשר  יעילותן במיגור החרדה הוכחה באופן ברור.
ספרנו מיועד לאנשים שסובלים מחרדה חברתית וביישנות קשה אשר מעוניינים להקל על מצוקתם, להפחית את הפגיעה בחייהם, ולבחור בצורת התמודדות חדשה שיש בה יותר הגשמה של משאלות ומאווים ופחות חוויה של החמצה ואכזבה עצמית.  חלק מהקוראים יזדקקו לטיפול ע”י איש מקצוע, אך יוכלו במקביל לקדם את הטיפול  ולהסתייע בקריאה בספרנו. גם מטפלים בסובלים מחרדה חברתית לבטח  יסתייעו בספר זה, המציג דרך יעילה לטיפול המוצגת בצורה ברורה, מובנית   ומשופעת  בדוגמאות. אנשים שדרכם בחיים צלחה, והחשש לדבר בפומבי הוא החסם להתקדמות בחייהם, יוכלו לשאוב מספרנו זה  דרכי טיפול שאנו מקוות שיסייעו להדביר את החרדה, לוותר על ההחמצה ולחתור למימוש חלומותיהם

הוצאת דיונון

גליל 2012