הגישה המוטיבציונית: מה עושים כשהמטופל “מסרב” להשתפר? / מר מיכאל פרלה

מדוע אדם מכור לסמים לא מתמסר לתכנית גמילה למרות שהוא עומד לאבד את משפחתו ונכסיו? איך להתייחס למטופל שמסרב לטפל בהתקפי הזעם שלו למרות המחיר הבין אישי שהוא משלם? כיצד ניתן לעבוד עם נערה שהופנתה להתערבות טיפולית כנגד רצונה? איך להגיב למטופל הסובל מ OCD חמור אך לא מעוניין בטיפול? הגישה המוטיבציונית ביססה את עצמה מאז שנות השמונים ככלי מרכזי בארגז הכילים הטיפולי. הגישה מתמקדת בשאלה מה גורם לאנשים להשתנות וכיצד להתמודד עם המצבים הרבים בהם מטופלים לא מראים מוטיבציה מספקת לשינוי. במקום לראות בחוסר מוטיבציה סוג של “התנגדות”, הגישה המוטיבציונית מתמקדת בחקר האמביוולנציה שמטופלים חשים סביב תהליכי שינוי. ההנחה, שאוששה במחקרים רבים, היא שלמטופל רגשות ומחשבות מנוגדים לגבי השינוי: רוצה בו ונרתע ממנו בו זמנית. זוהי שיטה מנחה (במובן שהמטפל הוא בעל תפקיד אקטיבי), ממוקדת-מטופל להגברת המוטיבציה הפנימית לשנוי על ידי חקירה ופתרון האמביוולנציה. כוחה של הגישה נובע מהשלוב בין תובנות לגבי טבעו של השינוי לבין טכניקות מעשיות בהן משתמש המטפל כדי לעזור למטופלים להתקדם לעבר שינוי. בסדנה נלמד את עקרונות הגישה ונתרגל כמה מהטכניקות שהיא מציעה.
מיכאל פרלה:  פסיכולוג קליני מדריך ופסיכולוג רפואי. עובד עם מבוגרים, מתבגרים וילדים. ניהל קליניקה שיקומית בוונקובר, קנדה. כיום עובד בביה”ח  “בית לוינשטיין” ובפרקטיקה פרטית, מנחה קבוצות ומלמד פסיכותרפיה ואת הגישה המוטיבציונית במסגרות שונות.
הגישה המוטיבציונית- הגברת מוטיבציה לשינוי/וויליאם ר’ מילר , סטיבן רולינק. הוצאת אח.
הנ”ל הוא תרגום של ההוצאה הראשונה של הספר. עדיף (אך לא קריטי…) לקרוא את ההוצאה השלישית שלא תורגמה עדיין לעברית: Miller,W.R. &  Rollnick, S.  (2012). Motivational Interviewing: Helping People Change. Guilford Press.     
Toward a theory of motivational interviewing. Miller, William R.; Rose, Gary S. American Psychologist, Vol 64(6), Sep 2009, 527-537.
לינק למאמר:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2759607/

פירוט הסדנאות בכנס איט"ה 2017

סדנאות קצרות יום ראשון 19/2/17 11:00 - 18:00  (6 שעות)