טיפול בילדים במסגרת מחקר

חברים יקרים,
במסגרת תכניות המחקר שלנו, אנחנו מריצים עכשיו שני מחקרים שבמסגרתם אנו מציעים טיפול ללא תשלום לילדים הסובלים מבעיות שכיחות ומטרידות ביותר.

המחקר הראשון מתמקד בבעיות שינה אצל תינוקות בגילאי 9-18 חודש. כידוע לכם, בעיות אלה שכיחות ביותר (20-30% מכלל הילדים) ופוגעות בצורה משמעותית באיכות החיים והתפקוד של המשפחה כולה. המחקר הקליני מלמד שהדרכת הורים על בסיס קוגנטיבי-התנהגותי היא יעילה ביותר לפתרון הבעיה בתוך 2-3 פגישות עם השלכות חיוביות משמעותיות על התינוק וההורים. המחקר שאנחנו עורכים נועד לבחון שאלות של איזה טיפול מתאים למאפיינים הספציפיים של התינוק ושל ההורים ושאלות חשובות אחרות. המחקר נערך בשיתוף פרופ' יעקב סיון מבי"ח "דנה" לילדים ואושר על "הלסינקי" של בי"ח דנה. המחקר ממומן ע"י ה-BSF. אתם מוזמנים להציע השתתפות להורים לתינוקות בגילאי 9-18 חודש שסובלים מבעיות בתחום זה וגרים באזור המרכז.

המחקר השני מתמקד בפחדי לילה משמעותיים אצל ילדי גן בגילאי 4-6 שנים. בעיות אלה שכיחות ביותר, פוגעות בשנתו של הילד ובאיכות החיים של הילד ושל ההורים. מחקרים שערכנו הדגימו את יעילותן של התערבויות קצרות לטיפול בנושא. המחקר הנוכחי בוחן את יעילותה של שיטה חדשה שפיתחנו שמבוסס על טיפול עם עקרונות CBT  שמתבצע תוך כדי משחק משותף של הילד והוריו. מדובר בטיפול קצר מאד (3 פגישות) שאנחנו מתרשמים מיעילותו הגבוהה. המחקר נערך בשיתוף עם פרופ' אלן אפטר מבי"ח שניידר לילדים, וקיבל אישור "הלסינקי" של בי"ח שניידר, ואישור נוסף של משרד החינוך. מחקר זה ממומן ע"י ה-ISF.  אתם מוזמנים להציע השתתפות להורים לילדים בגילאי 4-6 שנים שסובלים מבעיות בתחום.

אני מצרף עלונים של שני המחקרים שניתן כמובן להעביר להורים מתאימים או לכל רשימת תפוצה שיש לכם.

מידע נוסף על המעבדה וטיפולים במסגרת המעבדה והמחקר בתחום השינה בילדים ניתן למצוא בכתובת http://sleep.tau.ac.il/

 
בברכה,
פרופ' אבי שדה