25/5/18 – טיפול קוגניטיבי בעברייני מין

מרצה ד”ר רוברט אפשטיין
מפגשי איט”ה בימי שישי במרכז – 25/5/18

ההשלכות הקשות של התעללות מינית ידועות היטב למטפלים, ולצערנו מהוות מוקד משמעותי ושכיח של הטיפול במטופלים רבים. עם זאת, פסיכולוגים בישראל כמעט ולא עוסקים בתחום של טיפול בפוגעים, וההרצאה הנוכחית תעסוק בתשתית התיאורטית והאמפירית לטיפול יעיל באוכלוסיית הפוגעים, כמעט כולה מתוך האסכולה הקוגניטיבית-התנהגותית. באמצעות טיפול עכשווי בעברייני מין ניתן להפחית חזרה למעגל הפגיעות בצורה משמעותית, כך שניתן למנוע עוד כאב וסבל לאנשים שאחרת היו עלולים להיפגע.
הרצאה זו נועדה לתת מבט-על על האפיון והטיפול העכשווי בעברייני מין, הן במוסדות סגורים והן בקהילה. מטרת ההרצאה היא למסור ידע שיאפשר להבין מיהו פוגע ומהם דפוסיו, לזהות פוגעים פוטנציאליים בטיפול ולכוון אותם בהתאם. בנוסף, מהניסיון המקצועי של המרצה, אשר עבד במקביל במשך מספר שנים במרכז לבריאות הנפש, הבנת דפוסיהם של אוכלוסיית הפוגעים גם עשויה להשפיע על טיפול בנפגעים, במיוחד לעזור להם להבין שהפגיעה בהם אינה באשמתם.
נתחיל עם סקירה אודות ההיקף של הבעיה. כמה אנשים פוגעים? מה נחשב פגיעה? מה הקשר בין סטייה מינית לבין עבריינות מינית? נכיר מחקר אודות דפוסי הפגיעה של עברייני מין, ומערכות סיווג (טיפולוגיות) שמטרתן להבין את הצרכים הטיפוליים שלהם לצד רמת מסוכנותם. הפרדיגמה הראשית לטיפולם תוצג, מניעת הישנות (relapse prevention), ויובחן המרכיב המרכזי של עיוותי חשיבה וסכמות מחשבתיות. בנוסף, יוצג גם “הגל שלישי” של הטיפול באוכלוסייה, המציג עמדות טיפוליות אשר מטפלים רבים התקשו להבין או לקבל בתחילה, אך ככל הנראה מהווים דרכים חדשות לשפר את היעילות של הטיפול. ההרצאה תלווה בחומר קליני רב, וגם תיתן סקירה על מצב הטיפול כיום בישראל, חקיקה בתחום, דילמות אתיות ומקצועיות.
על המרצה: רוברט אפשטיין, ראש ענף פסיכולוגיה, שרות בתי הסוהר. בעל תואר שני בפסיכולוגיה משפטית ותואר שלישי בפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת לונדון (רואיל הולווי), פסיכולוג שיקומי מומחה. מרצה בתחום של אבחון וטיפול בעברייני מין בקורס לימודי תעודה בבר אילן.

פרטים נוספים וההרשמה למפגשי איט”ה במרכז – לחץ כאן

 

[themify_list_posts limit="99" category="121" image="yes" image_w="730" image_h="350" title="yes" post_meta="no" display="excerpt" more_text="קרא בהרחבה" post_date="no" style="grid2" image_size="large" order="ASC" orderby="date"]