לשנות באמ”ת – תוכנית השחמ”ט עשרה צעדים לטיפול CBT/ REBT בקשיים בוויסות רגשי של ילדים / גב’ נעמי דותן

מגוון של הפרעות רגשיות מאופיינות בקשיים בוויסות רגשי, ובהן הפרעות חרדה, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות, הפרעה על הרצף האוטיסטי וקשיים בוויסות חושי. מודלים טיפוליים שונים נועדו לספק מענה טיפולי להפרעות אלו בילדים.
העבודה  הטיפולית  עם ילדים הינה מאתגרת ובעלת אפיונים ייחודיים ומחייבת את המטפלים התנהגותיים קוגניטיביים לתרגם את העבודה לשפתם של ילדים תוך אימוץ גישה “משחקית” יצירתית ומגוונת  – על מנת לקדמם.
מטפלים העובדים עם ילדים יכולים להפיק מעבודה מובנית וברורה תוך בניית תכנית טיפולית המותאמת לשלבי ההתפתחות השונים ולסוגי ההפרעות שבהם מטפלים.
התוכנית לשנות באמ”ת – תוכנית השחמ”ט היא תוכנית אינטגרטיבית שפיתחה מנחת הסדנא ברוח המודל הטרנסדיאגנוסטי של בארלו (Barlow, 2011), המתייחס לוויסות רגשי באופן כללי במקום לטפל בסימפטום ובהפרעה ספציפית. התוכנית – המבוססת על הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי בדגש על REBT, כלומר על הגישה הרציונלית-אמוטיבית-התנהגותית מבית מדרשו של אלברט אליס (Ellis, 1962) – מפעילה  גם התערבות התנהגותית וגם עקרונות מהגשטלט.
התוכנית בנויה במתכונת של עשרה צעדים (מודולות) ליישום גמיש, בהתאם להפרעה של הילד ולגילאים שונים .

בסדנא תוצג התוכנית צעד אחר צעד, דרך מקירם טיפוליים, בהתאמה לילדים, תוך שימוש  והתנסות בכלים טיפוליים חווייתיים ייחודים שפותחו ע”י מנחת הסדנא בהם:  המשחק לשחק באמ”ת, , ערכת הרגשות המגנטית -“רגע של רגש” , טפסים חדשים  לעבודה, ורעיונות יצירתיים נוספים.
המנחה:  נעמי דותן פסיכולוגית חינוכית מומחית, פסיכותרפיסטית קוגניטיבית התנהגותית מומחית ומדריכה מוסמכת ב-CBT  וב-REBT- מטעם מכון אלברט אליס בניו יורק. מטפלת ביופידבק מוסמכת. מרצה בתוכניות ההכשרה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי , מכשירה ומדריכה מטפלים. מנהלת את קליניקת נעמי דותן לטיפול בילדים ומפתחת המשחק הטיפולי לשחק באמ”ת ואת לוח הרגשות המגנטי רגע של רגש. nomidot.co.il .
דריידן, ו’ (1999). טיפול התנהגותי רציונלי-אמוטיבי: היבטים רציונליים בהפרעות ההתנהגותיות ורגשיות. כפר ביאליק: אח.
מלקינסון, ר’ (1993). טיפול רציונלי-אמוטיבי: תיאוריה ויישום. שיחות, ז(3), 174-165.

Barlow D. H. (2011). Unified protocol for  transdiagnostic treatment of emotional disorders. UK:  Oxford  University Press..
Digiuseppe,  R. A., Doyle , K. A., Dryden, W., & Backx W. (2014). A practitioner’s guide to rational emotive behavior therapy (3rd ed.). New York: Oxford University Press.
Ellis, A., & Bernard  M. E  (2006). Rational emotive behavioral approaches to childhood disorders: Theory, practice and research. New York: Springer..
Gross, J. J. (Ed.) (2015). Handbook of   emotion regulation. New York: Guilford Press

פירוט הסדנאות בכנס איט"ה 2017

סדנאות קצרות יום ראשון 19/2/17 11:00 - 18:00  (6 שעות)