עקרונות למידה בסיסיים ויישומם בפסיכותרפיה

עקרונות למידה בסיסיים ויישומם בפסיכותרפיהפרופ’ מייק רינק, פסיכולוג קוגניטיביאוניברסיטת רדבאוד, ניימכן, הולנד

יום עיון מתקיים ביום א’ 06/05/18 אודיטוריום בית סוראסקי במתחם בית החולים שיבא תל השומר בין השעות 09:00-17:00

ההרצאה בשפה האנגלית

יום העיון נועד לספק סקירה כללית על התפקיד המשמעותי של עקרונות למידה בסיסיים בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי. באופן פרדוקסלי, סטודנטים לפסיכולוגיה לומדים אודות עקרונות למידה (כמו: התניה קלאסית, התניה אופרנטית, למידה באמצעות צפייה והתניה הערכתית), אך הידע אליו הם נחשפים הוא ברמת הבנת המנגנון עצמו, ללא הבנה לאופן בו הוא משפיע על ההתנהגות האנושית בכלל ועל פסיכופתולוגיה בפרט. במקביל, מטפלים רבים אינם מודעים לכך שמידת ההצלחה של עבודתם הקלינית תלויה בהבנת עמוקה של עקרונות אלה.

יום העיון יתחיל במסע אל העבר – יתוארו הרעיונות החשובים שבבסיס ההתניות (קלאסית, אופרנטית והערכתית), והלמידה מתצפית. בנוסף, תומחש הרלוונטיות של מושגים אלה באמצעות דוגמאות רבות מחיי היומיום ומחדר-הטיפולים. לאחר מכן, יידונו היישומים העדכניים של עקרונות הלמידה בפסיכותרפיה (לדוגמה: בטיפול בהרטבה, טיפול בילדים אוטיסטים, טיפול המשלב כלכלת אסימונים, שינוי התנהגות, בקרת גירויים, contingency contracts ו- Positive Parenting Program). לבסוף, יתואר הפוטנציאל של שילוב עקרונות הלמידה במשחקי מחשב ובתוכניות לשינוי הטיות קוגניטיביות.

יום העיון ישלב הרצאות, הדגמות מצולמות, דיונים ומטלות שיבוצעו באופן פרטני או בקבוצות קטנות.

אודות המרצה

פרופ’ מייק רינק הינו פסיכולוג קוגניטיבי, החוקר את ההשפעות של שפה, רגש ולמידה על פסיכופתולוגיה ושל הטיות קוגניטיביות על וויסות רגשי. פרופ’ רינק למד פסיכולוגיה באוניברסיטת פיליפס במרבורג, גרמניה, שם גם השלים את הדוקטורט שלו. בשנים 1992-1991 התארח באוניברסיטת סטנפורד ולאחר מכן עבד באוניברסיטה הטכנולוגית של דרזדן. הוא חבר סגל באוניברסיטת רדבאוד שבהולנד ופרופסור אורח ב- Ruhr University Bochum, גרמניה.

לאחרונה פרופ’ רינק חוקר את היעילות של תוכנות מחשב המתרגלות תהליכים קוגניטיביים אדפטיביים במקרים של הפרעות נפשיות, ופרסם מאמרים שהראו כי אימון להימנעות אוטומטית מגירויים הקשורים לאלכוהול מפחית את שיעור הצריכה החוזרת בקרב אלכוהוליסטים.

לעמוד הראשי של ימי עיון וסדנאות – לחץ כאן

טופס הרשמה לימי עיון וסדנאות