קטסטרופיזציה לנורמליזציה: שינויים בתפיסה התרבותית של ‘סמי מסיבות’ ושבירת מיתוסים

קטסטרופיזציה לנורמליזציה: שינויים בתפיסה התרבותית של 'סמי מסיבות' ושבירת מיתוסיםאנו מזמינים אתכם/ן ליום עיון אונליין את שתתקיים באופן מקוון ב 22.01.2021

כותרת: קטסטרופיזציה לנורמליזציה: שינויים בתפיסה התרבותית של ‘סמי מסיבות’ ושבירת מיתוסים

מרצים: ד”ר נצח גורן ו”ACT והחוויה הפסיכדלית”/ ד”ר יערה ניצן 

יום העיון יתקיים ביום שישי ,22.01.21

כניסה למערכת: 9:15
תחילת המפגש: 9:30
סיום המפגש: 12:00

גם יום עיון זה, בדומה לשאר ימי העיון במהלך השנה, הוא ללא עלות לחברי איט”ה ששילמו דמי חברות לשנת 2021.
ניתן לשלם דמי חברות בקישור הבא: תשלום דמי חברות

מי מכם שמעוניין להשתתף ביום העיון מתבקש להירשם בלינק הבא:
להרשמה לחץ כאן

במידה ואינך מטפל/ת חבר באיט”ה, יש להירשם בטופס הרשמה הבא: לחץ כאן

לינק לחדר בתוכנת zoom ישלח לנרשמים ערב לפני מועד יום העיון.
מצורף לינק להורדת תוכנת zoom:
https://zoom.us/download

שנדע ימים טובים ובריאים,
ועדת ימי עיון, איט”ה

תקציר ההרצאה:

חלק א’- קטסטרופיזציה לנורמליזציה: שינויים בתפיסה התרבותית של ‘סמי מסיבות’ ושבירת מיתוסים / ד”ר נצח גרן

בשנות ה90, כותרות העיתונים סיקרו באופן תדיר את ‘טרנד’ מסיבות הטבע ששטף את הצעירים הישראלים אשר שבו מהטיול הגדול, בתום שירותם הצבאי. תופעה דומה התרחשה במקביל באירופה, ארה”ב ואוסטרליה. הסיקור התקשורתי הנרחב, כמו גם קמפיינים ממשלתיים, השפיעו ועיצבו את דעת הקהל לגבי הסיכונים הטמונים בשימוש בחומרים משני תודעה, כגון MDMA, וכמובן שלא פסחו גם על ציבור המטפלים. כתוצאה מכך נוצרו מיתוסים והנחות מוטעות אשר ‘מוחזקות’ על ידי רבים מאתנו עד היום. בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים חברתיים ותרבותיים, באופן בו נתפסים חומרים משני תודעה בתרבות המערבית, ובמיוחד בקרב תת- תרבות המשתמשים. בהרצאה הקרובה נסקור את תהליך הנורמליזציה ביחס החברה לחומרים משני תודעה, תוך התייחסות לעבודה עם משתמשים, וכמו גם לאמונות ולהנחות שלנו כמטפלים.

חלק ב’- ACT והחוויה הפסיכדלית/ ד”ר יערה ניצן

בשנים האחרונות השדה הטיפולי בארץ ובעולם חווה רנסנס בתחום המחקר והטיפול בחומרים משני תודעה.
מחקרים חדשניים מביאים בשורה חדשה-ישנה לעולם הטיפול המערבי ולאפשרויות הריפוי וההתייחסות לסבל אנושי.
הטמעת דרכי הריפוי מבוססות החומרים שמקורן במסורות עתיקות יומין, מביאה עימה אתגר למציאת מסגרת התייחסות תיאורטית שתאפשר התאמה לחיים המודרניים מבלי לשמוט את פוטנציאל הריפוי הגלום בהן.
במפגש נדבר על המכנה המשותף והמרתק של ACT וטיפול פסיכדלי, נעסוק ב”מרכיב הפעיל” הקיים בשני העולמות הללו, ונחקור יחד כיצד טיפולי גל שלישי בCBT עשויים להוות מסגרת התייחסות מובילה ומעצימה להטעמת החוויה הפסיכדלית בחיי הפרט.

 

אודות המרצים:

ד”ר נצח גורן, הינו בוגר בית הספר למדעי ההתנהגות באוניברסיטת מלבורן, אוסטרליה, שם התמחה בתחום הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT), תוך התמקדות בשלושה ענפים מרכזיים: הפרעות חרדה ודיכאון, התמודדות עם מחלות וכאב כרוני וגמילה ממריחואנה. כיום, אחראי נצח על השירותים הפסיכולוגיים במכון הכאב במרכז הרפואי ת”א, ומהנל מכון CBT לטיפול בכאב כרוני והפרעות חרדה. ד”ר גורן מרצה ומייעץ לפורומים שונים כגון אוניברסיטאות ומכללות, בתי ספר לCBT ואירגוניים עסקיים וממשלתיים.
בתחום המחקרי ד”ר גורן הועסק כמדען בכיר (Senior Research Fellow) ב- Australian Drug Foundation שם חקר, ופרסם מאמרים רבים, דוחות ממשלתיים וספרים בנושאים הקשורים לסמים ואלכוהול, תוך התמקדות במחקר דפוסי התנהגות של משתמשים והבנת גורמים המובילים לשינויים התנהגותיים רלבנטיים.

ד”ר יערה ניצן, בעלת תואר שני ושלישי בפסיכולוגיה קלינית, חוקרת ומתמחה בטיפול בגישות קוגניטיביות התנהגותיות בדגש על טיפולים מבוססי מיינדפולנס. מדריכה ומלמדת ACT באוניברסיטת בר אילן.