שותפות עם רופא המשפחה כמשאב מסיע לטיפול

שותפות עם רופא המשפחה כמשאב מסיע לטיפולאנו מזמינים אתכם/ן ליום עיון אונליין את שתתקיים באופן מקוון ב 29.10.2021

כותרת: שותפות עם רופא המשפחה כמשאב מסיע לטיפול

מרצה: מר ישככר עשת

יום העיון יתקיים ביום שישי ,29.10.2021

כניסה למערכת: 9:15
תחילת המפגש: 9:30
סיום המפגש: 12:00

גם יום עיון זה, בדומה לשאר ימי העיון במהלך השנה, הוא ללא עלות לחברי איט”ה ששילמו דמי חברות לשנת 2021.
ניתן לשלם דמי חברות בקישור הבא
תשלום דמי חברות

מי מכם שמעוניין להשתתף ביום העיון מתבקש להירשם בלינק הבא:

להרשמה לחץ כאן!

לינק לחדר בתוכנת zoom ישלח לנרשמים ערב לפני מועד יום העיון.
מצורף לינק להורדת תוכנת zoom:

להורדת תוכנת zoom

תקציר ההרצאה:

מטרת יום עיון זה היא לעודד מטפלים להיות בקשר עם רופאי משפחה ובמשותף לסייע למטופלים מורכבים. מספר נושאים יעסיקו אותנו ביום העיון שמטרתם לעודד לשותפות עם רופאי משפחה. יהיה מקום גם לשאלות על איך יוצרים ושומרים על קשר עם רופאי משפחה.
נכיר מעט את המסע בן ארבעים שנה שאני עושה בתרבות של רפואת המשפחה. העולם שהתגלה לי הפך להיות משאב חשוב בעבודתי כמטפל. אימא שלי רצתה שאהיה רופא. לא יצא בדיוק… אבל קרוב.
נכיר את החשיבה של רופא המשפחה שבבסיסה הגישה הביו-פסיכו-סוציאלית. נכיר את עבודתו היום יומית, בין השאר נגלה שכחצי ממטופליו מגיעים עם כרטיס ביקור ביו-רפואי כגון עייפות, אבל סובלים מחרדה ודיכאון. נכיר את הצורך של רופא המשפחה באיש מדעי ההתנהגות, שיסייע לו בסיוע למטופלים אלו.
כולם מכירים היום את חשיבות הטיפול בגוף בנוסף לטיפול הפסיכולוגי. בעבודה עם רופאי משפחה זה ברור מאד. עוד ברור שקשיים גופניים מלווים בהיבטים פסיכו-סוציאליים, הנובעים מדרכי התמודדות לא יעילות המסבכות את החולה. הרעיון הזה קל יותר לעיכול למטופל מאשר שמצב נפשי פוגע בגוף. רופא אומר למטופל: “זה מעצבן ואף מדכא שעכשיו אתה לא יכול לרוץ בגלל הדורבן בכף הרגל.” ומשיב המטופל: “נכון בדיוק כך, זה הורס אותי” דמסיו כבר אומר מספר שנים שהפסיכולוגיה יושבת על הגוף ולא הפוך. לכן למדתי בטיפול לברר על בעיות רפואיות גופניות שיש למטופלים. ולסייע בהשלכות הפסיכו-סוציאליות שיש לבעיות אלו. לא מעט חולה אסטמה לא מאוזנים סובלים מדיכאון קל בהיות החופש שלהם מוגבל. לא מעט מעשנים סובלים מחרדה מידיעה על המחנק שמחכה להם בשלב מסוים כשהראות כבר לא יתפקדו כראוי.
עוד נכיר את הכוח הסוגסטיבי המשפיע שיש לרופא המשפחה. לא אחת אמירה, או הוראה, או מרשם, מחוללים את השינוי עליו אנו עמלים לפעמים מספר פגישות.
הערך של איש מדעי ההתנהגות ברפואה ראשונית הוא עצום. שם נמצאים חולים המוכרים לצוות הרפואי ויש אפשרות לסייע להם באופן מתמשך. לא כך המצב בעבודה בבית חולים שם מטופלים באים לפרקי זמן קצרים.
עוד נגלה שרופאים מגיבים בממד הפסיכו-סוציאלי באופן דומה מאד להתערבויות שונות של סיביטי. לכן שפה זו ברורה להם והם שמחים להעשיר את מגוון התגובות שלהם בידע סיביטי.

אודות המרצה:

מר יששכר עשת, M.A מאוניברסיטת ת”א. פסיכולוג קליני רפואי. מומחה בהיפנוזה. מלמד ומדריך במחלקה לרפואת משפחה בעפולה. מדריך בטיפול CBT  וטיפול משפחתי, מדריך רופאי משפחה. כותב מאמרים במקומות שונים כגון ויקירפואה ובפסיכו-אקטואליה. בעל האתרים “לרפא את יצירי כפיך”. “בלוג המציאות של יששכר עשת” כתב ספרים בנושא הורות, דת ומדע ורפואת משפחה. מדריך מומחה באיט”ה.