19/1/18 – ד”ר מעין שורר: טיפול ב PTSD עם ילדים ונוער

לטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומתית בילדים ונוער ישנם מאפיינים ייחודיים, הנגזרים מרמת ההתפתחות הקוגניטיבית של הילד, מידת התובנה והמוטיבציה לשינוי, הישענותו של הילד על תגובותיהם הרגשיות של הוריו ועל כוחותיהם לסייע לו לעבד את הטראומה, התמונה הסימפטומטית המאפיינת גילאים צעירים, ועוד.
בהתאם לכך, הפרוטוקולים הקוגניטיביים התנהגותיים לטיפול ב-PTSD בילדים ונוער הותאמו למאפיינים הייחודיים לגילאים הצעירים. כך למשל, פרוטוקול ה-PE (Prolonged Exposure, Foa, Chrestman & Gilboa-Schechtman, 2009) אליו הוכנסו אלמנטים שונים תואמי גיל.
במרפאה לטיפול בפוסט טראומה במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל נצבר ניסיון רב שנים בטיפול בילדים ונוער הסובלים מ-PTSD בעקבות אירועים טראומתיים בודדים (כגון תאונות דרכים, אירועי טרור, אירועי דחק רפואיים, ועוד). הטיפול במרפאה נשען על פרוטוקול ה-PE לילדים ונוער ומשלב עבודה באמצעים חוויתיים-משחקיים-יצירתיים, כמו גם עבודה אינטנסיבית עם ההורים ועם הצוותים החינוכיים המקיפים את הילד.
בסדנה זו נציג בקצרה את מרכיבי הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי ב-PTSD ונרחיב על ההתאמות הייחודיות לילדים צעירים בטיפול ב-PTSD:
1. שימוש באמצעים חווייתיים-משחקיים-יצירתיים בחשיפה בדמיון (Imaginal Exposure) – כיצד הם תורמים לשיתוף הפעולה? כיצד הם מסייעים לעיבוד הטראומה? מהו הערך המוסף לקשר הטיפולי? יוצגו בהרחבה דוגמאות ממספר טיפולים.
2. שילוב של הדרכת הורים בטיפול ב-PTSD בילדים: מדוע הוא קריטי? כיצד תורמת העבודה על משחקיות הורית להחלמת הילד? מהן האפשרויות העומדות בפנינו כאשר ההורה סובל בעצמו מ-PTSD? ננסה לענות על שאלות אלו תוך הצגת תיאורי מקרה.
3. טכניקות לוויסות רגשי בילדים הסובלים מ-PTSD

על המרצה
ד”ר מעין שורר, פסיכולוגית קלינית מומחית-מדריכה בפסיכותרפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה. משמשת כמנהלת המרפאה לפוסט-טראומה ולאילמות סלקטיבית במרכז שניידר לרפואת ילדים ומרצה מן החוץ בתכנית ה-MA בפסיכולוגיה קלינית במרכז האקדמי רופין. מדריכה מוסמכת מטעם איט”ה ומרצה במספר תכניות להכשרה ב-CBT.

פרטים נוספים וההרשמה למפגשי איט”ה בירושלים – לחץ כאן