טיפול מטא-קוגניטיבי (MCT) – ד”ר שמואל מאיירס ורוזאנה גו’סמן

איט”ה פותחת שנה עם ימי עיון חדשים ומרתקים במיוחד עם טובי המרצים בעולם הCBT.
איט”ה מזמינה אתכם/ן להרצאת שתתקיים באופן מקוון ב 20.11.20

כותרת: טיפול מטא-קוגניטיבי (MCT): מבוא לעקרונות, התערבויות והתפתחויות עדכניות

מרצים: ד”ר שמואל מאיירס וגב’ רוזאנה גו’סמן

תקציר ההרצאה:

טיפול מטא-קוגניטיבי (MCT) הוא שיטת טיפול חדשנית, מבוססת מחקר, שפותחה ע”י Adrian Wells, ששמה דגש על שינוי מטא-קוגניטיבי. השיטה צוברת תאוצה בשנים האחרונות ומניבה תוצאות טיפוליות מעוררות עניין ובמטא-אניליזה האחרונה מצביעה על יעילות גוהה לטיפול במגוון הפרעות שונות – חרדה מוכללת (GAD) PTSD,OCD , דכאון, פסיכוזה, אבל, תגובה רגשית למחלת סרטן. בנוסף, ישנו יישום להפרעת אישיות גבולית ובעיות פסיכולוגית על רקע מחלות לב. עד כה נעשה שימוש ב-MCT לרוב בטיפול פרטני במבוגרים, אך השיטה יושמה בטיפול קבוצתי וגם בילדים.
מטא-קוגניציה היא סך האמונות והתהליכים המשמשים לוויסות, לפיקוח ולהערכת חשיבה – “חשיבה על חשיבה”. על פי המודל של Self-Regulatory Executive Function (S-REF) כל ההפרעות הנפשיות כרוכות בתהליכים פיסיכולגיים דומים. הטיפול מזהה סגנון חשיבה מתמשך שנקרא תסמונת קוגניטיבית-קשבית (Cognitive -Attentional Syndrome – CAS). התסמונת הזאת מורכבת מחשיבה מתמדת, לרוב באופן של דאגה ו-/או רומינציה, התמקדות קִשבית באיום, והתנהגויות התמודדות בלתי יעילות. ה- CAS מונע ע”י אמונות מטא-קוגניטיביות. הטיפול מתמקד בשינוי הCAS- והאמונות המטא-קוגניטיביות המונחות ביסודו. המטופלים לומדים דרכי התייחסות הסתגלותיות יותר כלפי מחשבות ורגשות שליליים.
בהרצאה זו, נציג התפתחויות עדכניות ועכשויות של המודל, הטיפול, ובסיס הראיות. נרחיב על העקרונות התיאוריטיים ונתייחס ליישום השיטה בטיפול כולל המחשתה ע”י דוגמאות. בנוסף נדגים מספר התערבויות עיקריות.

אודות המרצים:

גב’ רוזאנה גו’סמן, MSW, מטפלת CBT (מומחית ומדריכה), מרכזת CBT במרכז רפואי לבריאות הנפש מזור וגם מנהלת תכנית נויגייט למשבר פסיכוטי ראשון באותו מוסד. קיבלה הסמכה לטיפול בגישה מטא-קוגניטיבית MCT (Registered MCT-I therapist)
ב – Institute of Metacognitive Therapy England/Norway

דר’ שמואל מאיירס למד אצל Professor Adrian Wells, המייסד של MCT, בלימודי דוקטורט בפסיכולוגיה קלינית-PhD וגם ב-Clinical Psychology Doctorate), וב-MSc באוניברסיטת מנצ’סטר באנגליה. רוב מאמריו עוסקים ב-MCT, כמו גם פרק על המודל המטא-קוגניטיבי ל-OCD והטיפול לפי גישה זו. הוא בעל קליניקה פרטית בירושלים, וכן חוקר ומלמד.

יום העיון יתקיים ביום שישי ,20.11.20

כניסה למערכת: 9:15
תחילת המפגש: 9:30
סיום המפגש: 12:00

גם יום עיון זה, בדומה לשאר ימי העיון במהלך השנה, הוא ללא עלות לחברי איט”ה ששילמו דמי חברות לשנת 2020.

מי מכם שמעוניין להשתתף ביום העיון מתבקש להירשם בלינק הבא:
טופס הרשמה לחברים

טופס הרשמה למטפלים שאינם חברים באיט”ה

מספר המקומות מוגבל, מהרו להירשם!

אורח שאינו חבר בעמותה – לחץ כאן לשלם 50 ש”ח עבור מפגש אחד

לינק לחדר בתוכנת zoom ישלח לנרשמים ערב לפני מועד יום העיון.

מצורף לינק להורדת תוכנת zoom:
https://zoom.us/download